Jak obléct dítě do šátku nebo nosítka v zimě
Jak obléct dítě do šátku nebo nosítka v chladnějších měsících?
Pár tipů od naší lektorky Lucie Štec Továrkové
Asi nejčastější obecný dotaz, který na podporách nošení slýchám.
Abyste nemuseli jít metodou "pokus - omyl", sepsala jsem pár základních tipů jak oblékat do šátku /nosítka když začne přituhovat.
Jak obléct miminko
Ani s klesajícími teplotami není nutné miminko do nosítka/šátku přehnaně oblékat. Termoregulaci si totiž teprve nastavuje, a to podle nás. Čím blíže k tělu ho tedy máme, tím lépe od nás bude mít "zatopeno".
V praxi to znamená, že dávám vrstev stejně jako sobě, a tedy: sobě tričko - miminku body; sobě tričko s dlouhým rukávem - miminku body s dlouhým rukávem, atd. Komplet poté vždy doplním o jednoduché tepláčky a ponožky a mám oblečeno do nosítka /šátku.
Ze své zkušenosti mohu ještě doporučit oblečení z merina, a to jak pro sebe, tak i pro miminko. Jedná se totiž vlastně o vlnu, jejíž hlavní výhoda tkví v tom, že hřeje i když je mokrá (zpocená, poslintaná).
Co se střihu body týče, lépe mi fungovala ta se zapínáním u krku na patentku, protože ta s obálkovým výstřihem (rozparky až k ramenním švům pro snazší oblékání) při nošení zbytečně moc odhalují ramínka.
Nohy a hlava v teple
Při nošení dále zateplujeme miminku to, co vykukuje z nosítka ven, tedy nožky a hlavičku.
Na nohy je nejjednodušší navléct delší vlněné ponožky navíc, a samozřejmě pokud půjde teplota hodně dolů, jsou k dostání i různé zateplené capáčky a zimní návleky.
Na hlavičku mi nejlépe fungovala dětská kukla. Dají se sehnat jednovrstvé v různých barevných variantách nebo vypodšívkované, třeba opět teploučkým merinem, které je zároveň i funkční vrstvou.
Hlavní výhoda střihu kukly spočívá v tom, že se nesmekne z hlavy ani při pohybu miminka a kryje i ramínka, která mohou být při nošení občas nechráněná. Nemáte li kuklu, můžete samozřejmě dát i jakoukoliv čepičku, ty se šňůrkou drží o něco lépe.
Vrchní vrstvy
A co navrch?
Přes zádíčka má miminko další vrstvu, nosítko nebo šátek, která ho izoluje a drží všechno nastřádané teplo uvnitř. A dále oblékáme nás oba dohromady. Nosící mikina, nosící bunda nebo případně klasická bunda s vsadkou přes nosítko /šátek.
Pokud zatím nemáte speciální nosicí oblečení, dá se použít nosící kapsa, kterou dáte vepředu přes nosítko a zapnete si na zádech. Většinou bývají ze softshellu s podšívkou, takže miminko krásně zateplí.
A v úplně největší nouzi se dají použít dvě mikiny na zip proti sobě, kdy jednu obléknete kasicky a necháte rozepnutou s mezerou na nosítko /šátek a druhou dáte naopak, zády přes miminko a se zipem na vašich zádech.
K tomu opět z vlastní zkušenosti doporučím něco na krk pro vás. Nezdá se to, ale pokud nemáte tuhle část sebe zateplenou, může tam v některých situacích dost foukat a způsobovat vám značný diskomfort.
Tady je nejjednodušší volba rolák. Nicméně nechcete-li se vzdát výstřihu, skvělé jsou například různé přídavné límce a tunely s protaženým cípem až na hrudník nebo samozřejmě různé šátky atd.
Zdá se to sice jako drobná rada na závěr, ale podle mě nejdůležitější: vedle pohodlí dítěte nikdy nezapomínejte myslet i na svůj tepelný komfort. Protože jsem-li v klidu a teple já, dost pravděpodobně u mě bude spokojené i dítě.
Shrnutí:
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si jako první, co je nového
Jak jsme začali chodit do Housátek
Procházím se jarním parkem, usmívám se, sluníčko už hezky hřeje. Kolem běhá náš pes společně s naším téměř dvouletým synem. Pes občas štěkne, ať mu hodím klacek, syn ho napodobuje a pokouší se také aportovat. S klackem v puse, samozřejmě. Zamyšleně je oba pozoruji. Malý už by asi vážně měl začít chodit někam mezi děti…
Moje cesta k lektorování
Moje cesta k lektorování – osobní zkušenost s výjezdem Erasmus+
Klub seniorů
Klub seniorů: místo pro aktivní odpočinek a setkávání